Както се вижда на снимката, за сметка на известно разширяване и повдигане на основата на традиционните шахматни фигури към тях е добавено и визуално обозначение в каква по колко квадратчета и в каква посока могат да бъдат преместени.
Този, на който му е хрумнала тази неочаквана за повечето шахматисти идея, дори я е осъществил в комерсиални мащаби.
Дали това е най-лесният начин за научаване на правилата на играта обаче не е сигурно. (Ако не друго, то тук по обясними причини липсват по-сложните ходове : рокадо и пешечното взимане ан-пасан, които няма как да бъдат изобразени толкова лесно върху ограничено пространство.)
Но основната причина, поради която този “нов” метод ми се струва доста остарял, е възможността да се научиш да играеш шах и с помощта на компютър.
Да, компютърът също не е особено добър в обясненията - но поне автоматично ти връща обратно на предишното й място фигурата, с която си се опитал да направиш ход не по правилата (а това се случва доста често на всеки, който тепърва започва да се учи). Дори и по този елементарен начин - по метода на пробите и грешките, които биват моментално коригирани от компютъра - пак ще е по-лесно да се научи човек да играе шах.